Kilka słów o lakierze do spękań

Maj 27

Jedną z najczęściej używanych technik postarzania w decoupage jest efekt spękań, czyli efekt łuszczenia się farby. Do tego rodzaju techniki używa się dwóch lakierów (tzw. karków) jednoskładnikowych lub dwuskładnikowych, które różnią się między sobą rodzajem spękań.

 

Pierwszy z nich, o którym teraz opowiem (krak jednoskładnikowy) stosuje się do tworzenia spękań dwukolorowych. To znaczy na odpowiednio przygotowaną powierzchnię ozdabianego przedmiotu nakładamy farbę podkładową, najlepiej w kolorze ciemniejszym. Po wyschnięciu farby rozprowadzamy warstwę kraka w miejsca, które nas interesują (albo na całej powierzchni przedmiotu albo w wybranym miejscu). Krak nakładamy w jednym kierunku (patrz poniżej na przykładowe zdjęcia).

Gdy nałożona warstwa kraka wyschnie, to nakładamy na nią farbę w innym odcieniu, tak aby było widać kontrast dwóch zastosowanych farb (dobrze jest stosować farby w dwóch odcieniach: ciemniejszym i jaśniejszym). Po nałożeniu farby prawie że od razu można obserwować pierwsze spękania. Aby przyśpieszyć proces spękań używam czasami suszarki do włosów.

 

Wielkość spękań zależy od ilości nałożonego kraka i farby zewnętrznej. Aby otrzymać mniejsze spękania trzeba nałożyć cienką warstwę kraka i cienką warstwę farby. Jeśli chcemy otrzymać większe spękania, to stosujemy grubsze warstwy kraka i farby.

 

Poniżej przedstawiam kilka przykładowych spękań:

Kierunek spękań pionowy z użyciem pędzla

Przykładowe zastosowanie lakieru do spękań jednoskładnikowego w kierunku pionowym za pomocą pędzla

Na zdjęciu powyżej jako bazę nałożyłam farbę w kolorze zielonym. Następnie użyłam kraka jednoskładnikowego w kierunku pionowym. Po lekkim przeschnięciu lakieru (gdy krak za bardzo wyschnie, to spękania są bardzo małe) nałożyłam ostatnią warstwę farby pędzlem(również w kierunku pionowym), tym razem w kolorze żółtym dla większego kontrastu.

 

Kierunek spękań poziomy z użyciem pędzla

Przykładowe zastosowanie lakieru do spękań jednoskładnikowego w kierunku poziomym za pomocą pędzla

Na zdjęciu powyżej jako bazę nałożyłam farbę w kolorze zielonym. Następnie użyłam kraka jednoskładnikowego, tym razem w kierunku poziomym. Po lekkim przeschnięciu lakieru nałożyłam pędzlem ostatnią warstwę farby w kierunku poziomym.

 

Kierunek spękań poziomy z użyciem pędzla-gąbki

Przykładowe zastosowanie lakieru do spękań jednoskładnikowego za pomocą pędzla-gąbki

Na zdjęciu powyżej jako bazę nałożyłam farbę w kolorze zielonym. Następnie użyłam kraka jednoskładnikowego. W tym przypadku kierunek jest obojętny, może być zarówno pionowy jak i poziomy. Po lekkim przeschnięciu lakieru nałożyłam pędzlem-gąbką ostatnią warstwę farby w kolorze żółtym. Jak widać po zastosowaniu pędzla-gąbki, spękania są bardzo małe i w dodatku są w różnym kierunku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się